Nachlazení: co na něj zabírá a co naopak nefunguje
Pravdou je, že na nachlazení není žádný lék. Existují ovšem přípravky a procedury, které pomáhají zmírňovat jeho průvodní jevy.

Na druhé straně také mezi lidmi přetrvává celá řada mýtů či babských rad, které nejen že nepomáhají, ale nemocnému člověku spíš škodí. Poradíme vám, jak se v léčbě nachlazení co nejlépe zorientovat.
Nachlazení – léčba, která funguje
Jestliže jste nachlazeni, dá se očekávat, že budete stonat jeden až dva týdny. První polovinu nemoci provází nepříjemné příznaky, jako je například ucpaný nos, pálení v krku, bolest hlavy nebo zvýšená teplota. V druhé polovině je nemoc na odchodu, k zahlenění dochází už jen například v ranních hodinách a další symptomy se objevují ojediněle.
Zatímco nemoc jako takovou kurýrovat nemůžeme, od průvodních jevů si můžeme ulevit několika způsoby:
Dopřejte si klid
Odpočívejte tolik, kolik to jen jde. Myslete na to, že ve vašem těle teď probíhá infekce a ačkoli není vysloveně nebezpečná, každá buňka vašeho organismu s ní musí bojovat. Dopřejte tělu klid, aby nabralo dostatek sil na boj a nákaza nepřerostla ve vážnější onemocnění.
Dodržujte pitný režim
Dostatečná hydratace je pro správné fungování organismu zcela nezbytná a v případě jakékoli nemoci to platí dvojnásob. Dostatečný příjem tekutin totiž zaručí správnou hustotu a složení krve. Ta pak může mnohem lépe odplavovat z těla toxiny a organismus se tudíž mnohem rychleji zotaví z nemoci. K pití se hodí čistá nesycená voda, čerstvé džusy nebo teplé bylinné čaje. Naopak bychom se v tomto období měli zcela vyhnout kávě a alkoholu, jež organismus dehydratují.
Užívejte tišící léky
Pro snížení teploty, ale také pro úlevu od pálení v krku či bolestí hlavy se hodí podávat volně prodejná antipyretika.
Bojujte proti ucpaným dutinám
Pro úlevu od ucpaného nosu používejte volně prodejné nosní spreje či kapky. Dutiny je také možné uvolňovat inhalací solného roztoku nebo solnými výplachy rhino konvičkou. V případě, že nedochází k dostatečnému čištění dutin, hrozí nebezpečí ucpání dutin vedlejších, které vyžaduje náročnou léčbu.
Zvlhčujte vzduch
Stejně jako je důležité hydratovat naše tělo zevnitř, je také nezbytné zvlhčovat vzduch v místnosti, kde během nemoci pobýváme. Vlahý vzduch totiž narozdíl od toho přetopeného a suchého pomáhá uvolňovat nateklé sliznice horních cest dýchacích. Pokud zrovna nemáte difuzér, položte na topení nádobu s vodou nebo mokrý ručník, který budete pravidelně znovu namáčet. Pro lepší uvolnění dutin můžete do vody či na tkaninu kápnout esenciální olej z eukalyptu nebo tea tree.
Podávejte léky na kašel
Pokud se k nachlazení přidal i kašel, podávejte volně prodejné sirupy, které pomohou uvolnit a vykašlat hleny z dolních cest dýchacích.
Nachlazení – léčba, která nefunguje
Seznam procedur a přípravků, které hlásají, že zaručeně uleví od nachlazení, je téměř nekonečný. Ve skutečnosti ale tyto postupy nefungují nebo je jejich prospěch přinejmenším sporný. Patří mezi ně:
Antibiotika
Antibiotika byla vytvořena pro léčbu bakteriálních infekcí. Vzhledem k tomu, že rýma, nachlazení i chřipka jsou původu virového, tyto léky na ně nezabírají. Jestliže vám tedy nějaká antibiotika v domácí lékárně zbyla, rozhodně je v případě nachlazení nepoužívejte.
Vitamín C
Tento vitamín posiluje imunitní systém a pokud ho má vaše tělo dostatek, je pravděpodobné, že u vás nachlazení vůbec nepropukne. Pokud jste již ale nemocní, vitamín C vaši situaci nevyřeší. Zkrátka a jednoduše – „céčko“ je dobré jako prevence, ne jako lék.
Echinacea
Alternativní medicína a přírodní léčitelé se často při léčbě nachlazení odvolávají na účinky echinacey neboli třapatky. Ta má působit protizánětlivě a zároveň posilovat imunitní systém. Odborníci se ale shodují na tom, že tato byline sice neublíží, její antiseptické účinky jsou ale přinejmenším sporné, a spoléhat se na ni, že uleví od nachlazení, není na místě.
Zinek
Tento minerál má sice vynikající účinky na posílení imunity a také na rekonvalescenci, jako lék na rýmu či nachlazení je to s ním však stejné jako s vitamínem C, jednoduše nefunguje.
Kuřecí vývar
Stejně jako všechny ostatní vývary, tak i ten kuřecí obsahuje spoustu výživných látek. Navíc ho obvykle konzumujeme teplý, takže může na chvíli ulevit od škrábání v krku. Dlouhodobé účinky, které by přinesly zmírnění příznaků nachlazení, se však od něj čekat nedají.
Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.
Další články

Prevence chřipky a dalších virových onemocnění
Poradíme vám několik jednoduchých pravidel, která jsou účinná jako prevence chřipky a jiných virových onemocnění.

Jak dlouho trvá chřipka a má význam ji léčit?
Jak dlouho trvá chřipka? Má smysl ji léčit? A případně jak? Odpovíme vám na tyto a spoustu jiných klíčových otázek ohledně nejrozšířenějšího virového onemocnění.

Jak dlouhá je inkubační doba chřipky a další důležitá fakta
Prozradíme vám, jak dlouhá je inkubační doba chřipky a mnoho dalších odpovědí na otázky, které se týkají tohoto nepříjemného virového onemocnění.